Your webbrowser is outdated and no longer supported by Microsoft Windows. Please update to a newer browser by downloading one of these free alternatives.
Zdobení dortů v anglickém stylu – zdobení cukrem – není jen móda, která za chvíli pomine, ale spíše vizitka každého pravého cukráře.

„Sugarcrafting“ neboli zdobení cukrem

Zdobení dortů v anglickém stylu – zdobení cukrem – není jen móda, která za chvíli pomine, ale spíše vizitka každého pravého cukráře. Z rafinovaných designů a nepřeberného množství barev se vám přitom nejspíš zatočí hlava, a navíc bývají zrakové vjemy doprovázené lahodným chuťovým zážitkem – protože každý takový dort je stejně krásný jako chutný.

Umění pro náročné

Vášni cukrářského zdobení holduje mnoho lidí a jejich řady se neustále rozšiřují, dokonce i jinde než na Britských ostrovech, přestože si toto umění vyžaduje přesnost, trpělivost, talent a v první řadě – čas. Pokud to všechno máte a rádi čelíte výzvám – rozhodně si toto umění vyzkoušejte, stojí to za to!

Jak začít

K dekorování dortů potřebujete nejen cukrovou pastu nebo potravinářská barviva, ale také šablony, různé typy řezných nástrojů nebo drátků, kterými se dají jednotlivé části vzoru spojovat, apod. Základní informace o cukrářském zdobení, a také mnoho inspirace, můžete nalézt na internetu.

Jedinečnost dekorací a chuť

Chcete-li, aby byl váš dort vzhledově skutečně jedinečný, ladil s motivem oslavy nebo s člověkem, pro kterého oslavu chystáte, připravte jej sami. Nejdřív si najděte recept a pozorně vyberte ingredience té nejvyšší kvality. Obzvláště důležitý je máslový krém, protože elegance upečeného dortu a jeho jedinečná chuť závisejí právě na jeho nadýchané, jemné konzistenci.

Patrový nebo snad ve tvaru limuzíny?

Další výzvou je originální dekorace nebo neobvyklý tvar. Dort pro nevěstu a ženicha může být patrový nebo může mít tvar limuzíny – podobné té, která mladou dvojici možná poveze na obecní úřad. Při vytváření nejrůznějších složitých tvarů a forem vám mohou pomoci všechny možné i nemožné šablony, stojany a další pomůcky, které jsou dostupné na trhu, a které se používají jako opora nebo výztuha jednotlivých součástí dortu.

Malování cukrovou hmotou

Cukrářské zdobení spočívá v tom, že se na dort nanese plát barevné cukrové pasty, která se následně zdobí jemnou kresbou cukrových vzorů – pomocí linek, puntíků apod. Dorty takto zdobené cukrem se také nazývají krajkové dorty a jsou to pravá mistrovská díla, která potěší svou elegancí a jedinečnou krásou.