Jidášky

45 - 60 min. | snadná
Ohodnoťte i Vy

Seznam ingrediencí

Na těsto:
 
500 g hladké mouky
70 g Hery máslové (nerozpuštěné, pokojové teploty)
2 žloutky
300 ml smetany na vaření
80 g cukru krupice
25 g droždí
4g soli
špetka strouhaného muškátového květu
kůra ze 1/4 citronu

Na potření:

1 vejce
2 lžíce medu
1 lžíce Hery máslové

Pozvi své přátele nebo rodinu k ochutnání tvého dezertu!

Postup přípravy

Droždí a lžičku cukru společně v menší misce rozmačkejte vidličkou a pak rozmíchejte na kaši. Zalijte 100 ml vlažné smetany, přimíchejte lžíci mouky a nechte chvíli vzejít kvásek.
Všechny ostatní suroviny odměřte do mísy. Hera máslová i žloutky by měly mít pokojovou teplotu, zbytek smetany použijte vlažný, usnadníte tím kynutí.
Přilijte kvásek a promíchejte a zpracujte dohromady na hebké, vcelku nelepivé těsto.
Hněťte aspoň 5-10 minut, až bude těsto hladké a pružné jako plastelína.

Propracované těsto zformujte do koule, uložte do mísy, zakryjte folií a nechte zhruba hodinu kynout, až nabude dvojnásobného objemu.
Poté těsto vyklopte, prohněťte, vyžeňte z něj vzduch a rozdělte nejprve na čtvrtiny, poté na osminy a nakonec na 24 stejných dílků.
Z každého dílu vyválejte váleček dlouhý kolem 20-25 cm a tenký jako malíček. Stočte do uzlíků nebo jiných tvarů. Klaďte na plech vyložený papírem na pečení – uvedený počet se vejde na 2 plechy.

Smotané uzlíky potřete vejcem rozšlehaným s 2 lžícemi vody a nechte ještě 20 minut trochu vykynout. Troubu zatím předehřejte na 190 stupňů.

Vykynuté uzlíky znovu potřete vejcem a vložte do trouby. Pečte 15 minut, až podstatně nabydou, zezlátnou a zpevní. Doporučujeme péct pouze jeden plech, nikoli dva najednou

Med ohřejte, až bude horký. Odstavte, vhoďte do něj Heru máslovou nakrájenou na kostičky a míchejte, dokud se nerozpustí. Vznikne hustá medová omáčka, kterou pak potřete upečené jidášky ihned po vyndání z trouby.
Potřené pečivo nechte chvíli chladnout na plechu, pak ale přesuňte na mřížku. Zkuste vydržet, až jidášky vychladnou zcela.

Podobné recepty

Hera
Zobrazit více

Jidášky krok za krokem

45 - 60 min. | snadná
Hera
Zobrazit více

Jidášky

45 - 60 min. | snadná
Hera
Zobrazit více

Copan s tvarohovou a ořechovou nádivkou

> 60 min. | snadná
Hera
Zobrazit více

Mrkvový zajíček

45 - 60 min. | snadná